ВІДЗНАЧЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ДНЯ РІДНОЇ МОВИ В ПЛАХТІЇВСЬКІЙ ГРОМАДІ
ВІДЗНАЧЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ДНЯ РІДНОЇ МОВИ В ПЛАХТІЇВСЬКІЙ ГРОМАДІ
21 лютого 2024 року Плахтіївська громада разом із всією Україною долучилася до відзначення Міжнародного дня рідної мови.
З нагоди свята біля пам’ятника Т.Шевченка в селі Плахтіївка проведений тематичний захід присвячений Міжнародному дню рідної мови.
На початку заходу ведучі розповіли про історію свята.
Міжнародний день рідної мови в Україні відзначають 23 роки поспіль. Це свято бере початок від трагічних подій 1952 року в Бангладеш.
Міжнародний день рідної мови започаткували у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності. Однак початок цьому святу дали трагічні події. 21 лютого 1952 року в Бангладеш (Східний Пакистан) влада жорстоко придушила мітингувальників, які протестували проти заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови.
З 1971 року, після проголошення незалежності Бангладеш, цей день відзначають у країні як день мучеників, які загинули за рідну мову. За пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.
Для кожного народу своя мова — найрідніша, але ніхто не заперечуватиме, що українська мова за милозвучністю і співучістю — одна з найкращих.
Наша мова сягає своїм корінням у глибоке минуле. Ще в ХV-ХVІІ ст. судове й державне листування велося українською мовою. Українську мову можна почути в Канаді, Великобританії, Мексиці, Німеччині, Аргентині, Венесуелі, Парагваї, Греції, Китаї (близько 40 країнах світу).
Але не тільки на території України вивчають нашу мову. У багатьох країнах світу є українські школи, гімназії. Нашу мову досліджують в багатьох університетах різних країн. Так, україністика викладається в 28 університетах і коледжах США, кафедри української мови створено в 12 університетах Канади. Україномовні загальноосвітні школи діють у Австралії, Польщі, Канаді, Молдові, Литві.
Ми повинні пам’ятати, що українська держава — це ми самі, і нам треба активно включитись у державотворчий процес і працювати для утвердження державності й порядку, духовності й національної самоповаги на своїй землі, у своїй господі.
Згідно статті 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
Тому українська мова обов’язкова для всіх: і корінних жителів, і для тих, хто приїхав сюди жити, адже це мова нашого народу, його генетичний код. Тож народ і мову треба поважати.
У мові відображена історія народу, його ментальність і світогляд. Бути освіченими людьми, знати рідну мову – обов’язок кожного громадянина нашої держави.
Українська мова є фундаментом української нації, важливим чинником національного розвитку й елементом культурної свідомості. Саме тому поети всіх часів звеличували її і присвячували вірші рідній мові.
В заході прийняли активну участь учні закладів освіти громади, був зачитаний вірш В. Сосюри «О мово моя» та виконана пісня присвячена українській мові «Мова барвінкова».
Міжнародний день рідної мови – свято, яке нагадує про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.
Як і раніше, очевидна істина: мова має значення. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ та веде до перемоги України.
Українці це знову виборюють зі зброєю в руках. За українську мову, національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі гинуть кращі сини та доньки країни.
Мова народу – найкращий цвіт, що ніколи не в’яне, а вічно живе, розвивається. Тож бережімо рідну мову, шануймо і розвиваймо, дбаймо про її чистоту і красу, намагаймося говорити один одному лише добрі слова, тоді і світ стане кращим, добрішим.