2 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у закладах освіти

Дата: 02.11.2023 16:27

Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у закладах освіти (International Day Against Violence and Bullying in Education), відзначається в перший четвер листопада. Цей день присвячений підвищенню обізнаності про значну кількість дітей та підлітків у всьому світі, які стикаються з насильством та булінгом у школі, що негативно впливає на їхнє здоров’я, добробут та освіту.

Держави-члени ЮНЕСКО проголосили перший четвер листопада Міжнародним днем боротьби з насильством і булінгом у закладах освіти, включаючи кібербулінг. Ця декларація визнає, що пов’язане зі школою насильство в усіх його формах порушує права дітей і підлітків на освіту, здоров’я та благополуччя. Цей день закликає різні зацікавлені сторони, включаючи держави-члени, партнерів ООН, міжнародні та регіональні організації, громадянське суспільство, неурядові організації та окремих осіб, пропагувати, відзначати та сприяти проведенню цього міжнародного дня. Мета – залучити учнів, батьків, освітні спільноти, органи управління освітою та такі сектори, як технологічна індустрія, до запобігання всім формам насильства та сприяння створенню безпечного навчального середовища. 1

Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет підкреслив, що з 2020 року перший четвер листопада відзначається як Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у школах. Цей день слугує важливим нагадуванням світові про те, що будь-яка форма насильства в школі порушує права учнів на освіту, здоров’я та благополуччя. У звіті ЮНЕСКО за 2019 рік зазначено, що майже кожна третя дитина стикається з булінгом, а кожен десятий учень стає жертвою кібербулінгу. 2

Тема Міжнародного дня боротьби з насильством і булінгом у школі, включаючи кібербулінг, у 2023 році – “Немає місця страху: викорінення насильства в школі для покращення психічного здоров’я та навчання”. Ця тема підкреслює тісний зв’язок між насильством у школі та психічним здоров’ям. Глобальне занепокоєння щодо психічного здоров’я та емоційного стану учнів зростає, особливо після пандемії COVID-19. Школи мають бути безпечним і сприятливим середовищем, але багато з них можуть бути місцями, де насильство і булінг зачіпають кожного. Такий досвід, як насильство, знущання та дискримінація, може сприяти погіршенню психічного здоров’я та перешкоджати навчанню. У цей день ЮНЕСКО прагне нагадати всім жертвам булінгу, що міжнародне співтовариство підтримує їх.

У світлі пандемії COVID-19 та війни в Україні, коли життя і навчання дітей все більше переміщуються в онлайн, існує нагальна потреба протидіяти насильству і кібербулінгу. Насильство в Інтернеті не обмежується шкільними приміщеннями, але система освіти відіграє ключову роль у вирішенні питань безпеки в Інтернеті та використання технологій. Деякі заходи для боротьби з насильством щодо молоді передбачають:

• Створення сімейного середовища, яке забезпечує безпеку та піклування про дітей.
  • Надання спеціалізованої допомоги сім’ям, схильним до насильства.
  • Трансформація небезпечного середовища шляхом фізичних змін.
  • Зменшення факторів ризику в громадських місцях для зниження загрози насильства.
  • Подолання гендерної нерівності.
  • Зміна культурних традицій та поведінкових норм, які підтримують насильство.
  • Забезпечення доступності та якості послуг для дітей, які постраждали від джерела насильства.

Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у закладах освіти закликає учнів, батьків, членів освітніх спільнот, органи управління освітою, а також ряд секторів і партнерів, включаючи технологічну індустрію, взяти участь у запобіганні всім формам насильства та створенні безпечного навчального середовища, що так важливо для здоров’я, благополуччя та навчання дітей і молоді. 1

Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом в освіті нагадує про колективну відповідальність за забезпечення безпечного та сприятливого навчального середовища для всіх учнів. Усуваючи першопричини насильства і булінгу та зміцнюючи ментальне здоров’я усіх учасників навчального процесу, ми створюємо безпечне середовище навчання та життя.